مجسمه پلی استر و همه چیز درباره مجسمه پلی استر 

هنر های مجسمه سازی با مواد مختلف

 مجسمه سازی هنری که در آن از مواد سخت یا نرم در ساخت اشیاء سه بعدی استفاده می شود. این طرح‌ها ممکن است در اشیاء مستقل، نقش برجسته‌های روی سطوح، یا در محیط‌هایی از تابلو تا زمینه‌هایی که تماشاگر را در بر می‌گیرد تجسم یابد. در مجسمه سازی متریال های مختلف هم چون چوب ، سنگ ، خاک ، پلی استر ، گچ و... هر چیزی که بتوان با آن جسم سه بعدی خلق کرد مورد استفاده قرار می گیرد . در این جا به چند تن از مواردی که انسان در طول تاریخ از آن ها برای مجسمه سازی استفاده کرده است ، اشاره ای مختصر خواهیم کرد :  

سنگ 

در طول تاریخ،سنگ ماده اصلی مجسمه سازی بوده است. دلایل عملی برای این وجود دارد: بسیاری از انواع سنگ در برابر آب و هوا بسیار مقاوم هستند و بنابراین برای استفاده خارجی مناسب هستند. سنگ در تمام نقاط جهان موجود است و می توان آن را در بلوک های بزرگ به دست آورد. بسیاری از سنگ ها دارای بافت نسبتاً همگن و سختی یکنواخت هستند که آنها را برای کنده کاری مناسب می کند. سنگ اصلی ترین ماده مورد استفاده در معماری تاریخی بوده است که مجسمه سازی زیادی با آن مرتبط بوده است.

مجسمه سنگی


چوب

در قرن بیستم، بسیاری از مجسمه سازان از چوب به عنوان وسیله ای برای ساخت و ساز و همچنین برای کنده کاری استفاده کردند.چوب های اصلی مجسمه سازی عبارتند از: بلوط ، چوب ماهون، چوب آهک، گردو، سنجد، کاج، سدر، شمشاد، گلابی و آبنوس. اما بسیاری دیگر نیز استفاده می شوند .چوب عمدتاً برای مجسمه سازی داخلی استفاده می شود، زیرا به اندازه سنگ سخت یا بادوام نیست. تغییرات رطوبت و دماممکن است باعث شکافتن آن شود و در معرض حمله حشرات و قارچ ها قرار گیرد. 


فلزات

هر کجا که فن آوری های فلزی توسعه یافته است، فلزات برای مجسمه سازی استفاده شده است. حجم مجسمه های فلزی که از دنیای باستان باقی مانده است به درستی میزان استفاده از آن را نشان نمی دهد، زیرا مقادیر زیادی غارت و ذوب شده است .فلزی که بیشتر برای مجسمه سازی استفاده می شودبرنز که اساساً آلیاژی از مس و قلع است. اما طلا، نقره ، آلومینیوم، مس، برنج، سرب و آهن نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند. بیشتر فلزات بسیار قوی، سخت و بادوام هستند، با استحکام کششی که آزادی طراحی بسیار بیشتری نسبت به سنگ یا چوب ممکن می‌سازد.


خاک

خاک رس یکی از متداول ترین و به راحتی در بین همه مواد است. مدت ها قبل از اینکه انسان ها روش آتش زدن گلدان ها را کشف کنند برای مدل سازی پیکره های حیوانات و انسان استفاده می شد، از آن زمان یکی از مواد اصلی مجسمه ساز بوده است.

خاک رس دارای چهار خاصیت است که به دلیل استفاده گسترده از آن است: هنگامی که مرطوب است، یکی از پلاستیک ترین مواد در بین تمام مواد است، به راحتی مدل سازی می شود و قادر به ثبت دقیق ترین تأثیرات است. هنگامی که تا حدی به حالت چرم سخت خشک شود یا کاملاً خشک شود، می توان آن را حک کرد و خراش داد. این نوع مجسمه سازی از دیرباز تا کنون بسیار مورد توجه ایرانیان بوده است و آثار سفالی بی نظیر را تولید کرده اند


پلی استر 

اما بحث اصلی ما استفاده از رزین پلی استر برای ساخت مجسمه های پلی استر است . ساخت مجسمه با این مواد در قرن جدید و با پیشرفت تکنولوژی و صنعت محقق شده است .پلی استر یک ماده مدرن و مصنوعی است. این دارای برخی از خواص منحصر به فرد و قوی است، این ماده پایدار است و تحت هر شرایط جوی بدون هیچ مشکلی قابل استفاده است. پلی استر دارای انعکاس خوب و قابلیت رنگ آمیزی عالی است .امروزه بیشتر  از پلی استر به دلیل ارزان بودن، کیفیت بالا و قالب گیری آسان تر نسبت به متریال های دیگر استفاده می شود .

 

 •  مجسمه پلی استر چیست و از چه چیزی ساخته شده است ؟

پلی استر که با نام رزین پلی استر نیز شناخته می شود ، یک مایعی غلیظ ، پایدار ، مصنوعی و با بوی بسیار تند و زننده می باشد که از واکنش اسید های دوعاملی با الکل های چند عاملی به وجود می آید. در ابتدا حالت مایع دارد ولی با اضافه شدن هاردنر ، ابتدا به صورت ژله ای در آمده و سپس سفت و محکم می شود . از این محصول در ساخت مجسمه های پلی استر ، قاب های پلی استر ، اکسسوری های مدرن و.....استفاده می شود .رزین پلی استر  ماده ای با بوی بسیار تند و سمی می باشد که استفاده از آن حتما باید در محیط هایی با تهویه مناسب یا در فضای باز همراه با دستکش و ماسک و مصرف روزانه کم تر از مقدار پنج کیلوگرم از از این مواد انجام شود . زیرا استفاده بیشتر برای سلامتی انسان مضر است و امکان بروز عارضه های تنفسی وجود دارد . 

برای این که مجسمه های پلی استری ساخته شود ، ابتدا باید طرح مورد نظر قالب گیری شود . مثلا مجسمه ای از جنس برنز یا هر جنس دیگری باید با استفاده از خمیر های مجسمه سازی و سیلیکون قالب گیری شوند و قالب سیلیکونی به وجود بیاید . برای ساخت مجسمه پلی استر ما نیاز به چند ماده داریم که عبارت اند از :رزین پلی استر ، کبالت ، اسید ، پودر تیتان ، پودر سنگ و تینر حلال . عمده ی مواد سازنده ی مجسمه رزین پلی استر است . برای ساخت ، ابتدا مقداری رزین را در ظرفی ریخته و به آن 3 برابر پودر سنگ اضافه می کنیم . پودر سنگ باعث می شود که پلی استر ها رنگ پذیر شوند و در صورتی که از پودر سنگ استفاده نشود ، پلی استر اصلا حالت رنگ پذیری نداشته و رنگ به اصطلاح روی آن سر می خورد . در مرحله ی بعدی مقداری کبالت مایع اضافه می کنیم . نقش کبالت کاتالیزور است و موجب تسریع انجام واکنش می شود . در صورتی که از کبالت استفاده نشود ، خشک شدن این محصول مدت زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید . سپس در مرحله ی بعدی مقداری پودر تیتان را به این مخلوط اضافه می کنیم . رنگ سفید پلی استر نشان از وجود ماده ای به نام تیتان در آن است و در صورتی که از تیتان استفاده نشود هم رنگ پذیری کم تر و هم رنگ پلی استر سفید نخواهد شد . در مرحله ی بعد مخلوط را با اضافه کردن تینر به خوبی هم می زنیم تا کم کم آماده ی مرحله آخر شویم . در مرحله ی آخر نیز مواد حاصل را درون قالب سیلیکونی ریخته و به آن اسید (هاردنر ) را اضافه می کنیم . قالب را در جهت های مختلف شروع به حرکت دادن می کنیم و 360 درجه به خوبی حرکت می دهیم تا مواد پلی استر سر تاسر این قالب را در بر بگیرند و در نهایت قالب را صاف در یکجا قرار داده و طی مدت زمان حدود 30 دقیقه ، مجسمه ی پلی استر به حالت نیمه خشک در آمده و می توانیم از قالب آن را جدا کنیم . 

رزین پلی استرکبالت (هاردنر) مایعی به رنگ بنفش پودر سنگ

پس از جدا کردن مجسمه از قالب و بعد از خشک شدن کامل ، برجستگی های مجسمه را سمباده کشی و سطح را یک دست می سازیم . بدین ترتیب مجسمه پلی استر خام به رنگ سفیدی به وجود می آید . 

 • مزیت های مجسمه پلی استر
 • مجسمه های پلی استر کاملا ضد آب می باشند و در صورتی که در معرض آب باشند و یا در معرض هر گونه شرایط جوی مقاومت بسیار خوبی دارند .  
 • مجسمه ها در برابر آفتاب یا نور خورشید یا هر گونه اشعه ای تغییر رنگ نمی دهند .
 • مجسمه پس از خشک شدن کامل بدون هیچ گونه بوی بد کاملا در هر فضایی بدون هیچ مشکلی قابل استفاده است .
 • قیمت این مجسمه های به نسبت بقیه مجسمه های از جنس برنز ، نقره ، چوب و... بسیار ارزان تر می باشد 
 • تنوع زیادی در مدل های مجسمه پلی استر وجود دارد و هر طرح خاصی را می توان از این جنس تولید کرد .
 • به دلیل پودر سنگ و تیتان به کار رفته در تولید این مجسمه ، مجسمه پلی استر خام کاملا رنگ پذیر است .
 • معمولا بسته به اندازه ی مجسمه وزن آن ها از همتای برنزی و فلزی خود بسیار کم تر است . 
 • مقاومت حرارتی بسیار خوبی داشته و تا دمای 150 درجه را بدون مشکلی تحمل می کند .


 • معایب مجسمه پلی استر
 • همان طور که گفته شد برای رنگ پذیری پلی استر ، نمی توان 100 درصد از رزین پلی استر استفاده کرد . در صورتی که مجسمه کاملا از رزین پلی استر بود ، احتمال شکستگی بسیار پایین بود ولی مجسمه دیگر هیچ رنگی را به خود نمی گرفت . یکی از معایب پلی استر ، شکستگی در صورت ضربه ی محکم به آن است . چیزی که  در مجسمه هایی از جنس فایبر گلاس کم تر دیده می شود و احتمال شکستگی مجسمه فایبر کم تر است .
 • مجسمه پلی استر بعد از خشک شدن در صورتی که با آب به خوبی شست و شو داده نشود ، مواد روی سطح آن می تواند برای دست ایجاد حساسیت کند . 


 • آیا از هر مدل دل خواهی می توان قالب گرفت و مجسمه پلی استر آن را ساخت ؟

به طور کلی جواب این سوال مثبت است و می توان از روی هر طرح دل خواهی مجسمه پلی استر ساخت ولی ممکن است گاهی صرفه ی اقتصادی نداشته باشد و فرآیند طراحی سه بعدی و قالب گیری از آن به دلیل قیمت بالای طراحی چندان جالب نباشد ولی این امکان وجود دارد و حتی چهره ی هر شخص دل خواهی را می توان تولید کرد !! برای مثال در مجسمه های چهره  شما میتوانید بسیار از اساطیر روم و هم چنین تندیس افتخار ایران مولانا جلال الدین بلخی را مشاهده و خریداری کنید .

مجسمه مرد پیکر تراش مجسمه حضرت داوود  

 • فرق مجسمه پلی استر با مجسمه فایبر گلاس چیست ؟

تفاوت میان این دو را می توان به مواد سازنده ی این دو نسبت داد . در تولید مجسمه های فایبر گلاس علاوه بر موادی که در مجسمه های پلی استر استفاده می شود ، از پشم شیشه نیز استفاده می شود . مجسمه های فایبر گلاس به طور کلی مقاومت بسیار خوبی در برابر شکسته شدند دارند و تحمل وزن بسیار خوبی دارند . از فایبر گلاس بیشتر برای مجسمه هایی با ابعاد بزرگ تر استفاده می شود . به دلیل نوع الیاف این مجسمه ها قیمت آن ها از مجسمه های پلی استری خیلی بیشتر است و از این نوع مجسمه های برای ستون های تزئینی ، گلدان های بزرگ  و به طور کلی در ساخت مجسمه هایی با ارتفاع بیشتر از 2 متر استفاده می شود . مجسمه های فایبر تمام مزیت های پلی استر را دارند و علاوه بر آن احتمال شکستگی در این مجسمه ها خیلی کم است .

شما مشتریان محترم می توانید با ورود به قسمت مجسمه های باغی از این مجسمه ها دیدن فرمایید .

 • مجسمه پلی استر را چگونه رنگ کنم ؟ مراحل رنگ آمیزی مجسمه پلی استر خام

در ابتدا باید توجه داشته باشید که سطح پلی استر کاملا مناسب رنگ آمیزی است و می توان با هر رنگ دل خواهی آن را رنگ کرد .انواع مختلف رنگ ها هم چون رنگ های آکرلیک ، رنگ روغنی ، رنگ های فوری ، رنگ های ساختمانی و ..... هر رنگی قابل استفاده است ولی توصیه ما به شما عزیزان استفاده از رنگ آکرلیک می باشد .

به دلیل اینکه این رنگ پایه آب ، سازگار با محیط زیست و بی بو می باشد و هم چنین پوشش دهی خوبی روی پلی استر دارد . برای رنگ کردن پلی استر باید چند مرجله را طی کنید . این مراحل عبارت اند از : 

 1. ابتدا بهتر است مجسمه را با آب شست و شو دهید تا موادی که ممکن است روی آن باشد ، از بین برود .
 2. سطح کار ، نقاطی که برجستگی دارند را با سنباده ، دستگاه فرز ، سوهان و یا هر وسیله ای که بتوان سطح را با آن صاف کرد ، یکدست و صیقلی می سازیم . 
 3. در مرجله ی بعدی و پس از آماده شدن سطح رنگ را با هر وسیله دل خواه هم چون قلم مو ، غلطک ، پیسوله های بادی و یا برقی شروع به رنگ زدن می کنیم . معمولا یک دست برای مجسمه کافی نیست و برای کیفیت بهتر می بایست دو یا سه بار رنگ را تکرار کنیم . هم چنین انواع تکنیک های کهنه کاری و آنتیک و هم چنین ورق طلا و آبکاری به راحتی روی این مجسمه قابل اجرا است .
 4. در آخر کار پس از اینکه رنگ ما کاملا خشک شد ، می توان از تثبیت کننده های رنگ بسته به نوع رنگ به کار رفته استفاده کنیم . انواع تثبیت کننده های رنگ مانند وارنیش های آکرلیک و روغنی ، کیلر فوری و روغنی ، رزین اپوکسی ، رنگ های پلی استر و نیم پلی استر و هر گونه ثبیت کننده ی دیگر بهتر است برای محافظت از رنگ استفاده کنیم .

برای خرید وسایل رنگ آمیزی پلی استر می توانید به قسمت لوازم هنری مراجعه فرمایید .

 • مجسمه پلی استر خام و ارزان از کجا بخرم ؟

مشتریان عزیز و گرامی فروشگاه آبتین  مرکز فروش پلی استر خام تهران این افتخار را دارد که هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری پذیرای حضور گرم شما بزرگواران باشد . فروشگاه آبتین  یک فروشگاه اینترنتی پلی استر خام و مرکز فروش پلی استر شرق تهران می باشد . شما عزیزان می توانید برای خرید مجسمه پلی استر ، به صورت تکی و یا عمده به قسمت محصولات پلی استر  سر بزنید و انواع محصولات خام پلی استر هم چون قاب پلی استر ،ظروف پلی استری ، سینی های پلی استر ، شمعدان پلی استر ، گلدان پلی استر و هر آن چیزی که شما برای طراحی دکوراسیون منزل و یا محل کار خود به آن احتیاج دارید را با قیمت مناسب و ارزان و کیفیت بالا تهیه نمایید .هم چنین برای اطلاع از فروش عمده مجسمه پلی استر خام از شرق تهران بازارپلی استر تهران فروشگاه آبتین ، می توانید با شماره های درج شده در قسمت پایین تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی ما بهره مند شوید .