حروف کالیگرافی

کمی صبر کنید...

حروف کالیگرافی 

واژه‌ی کالیگرافی (Calligraphy) به معنای هنر زیبانویسی  است. این واژه ریشه‌ی یونانی دارد و از دو بخش کالوس (kallos) به معنی زیبا  و گرافاین (graphein) به معنی نوشتن تشکیل شده است. واژه‌ی کالیگرافی به  دانش درست‌نویسی شکل کلمات نیز گفته می‌شود.کالیگرافی یا خوش‌نویسی، نوعی هنر بصری است که با نوشتار  در ارتباط است. حروف و کلمات در کالیگرافی به کمک ابزارهای سر پهن یا  قلم‌مو به‌شکلی هنرمندانه روی کاغذ می‌آیند. به بیان دیگر، کالیگرافی هنر  نوشتن حروف و کلمات، به شیوه‌ای ابرازگر، هماهنگ و ماهرانه است.

کالیگرافی یکی از شاخه‌های هنری است که ادبیات ایران به دلیل برخورداری از فرهنگ غنی از دیرباز بسیار مورد توجه هنرمندان عزیز می‌باشد. هنر کالیگرافی به دلیل شاعرانی همچون مولانا، حافظ، سعدی، خیام و..... که افتخار ما ایرانیان هستند، پرطرفدار است و همچنین آثار فوق‌العاده‌ای خلق شده است. 

حروف کالیگرافی فومی 

کالیگرافی همانطور که ذکر شد نوعی هنر خطاطی و خوش‌نویسی است که با استفاده از قلم روی سطوح انجام می‌شود. به دلیل اینکه امروزه تکنیک کهنه‌کاری و پتینه علاقه‌مندان زیادی پیدا کرده‌است و برخی از سطوح قلم و یا شابلون روی آن قابل اجرا نیست، حروف کالیگرافی به صورت چوبی و یا فوم وجود دارد. 

از مزیت حروف کالیگرافی فومی می‌توان انعطاف‌پذیری و همچنین اجرای راحت روی هر سطحی است. 

دسته‌بندی